prawo i zasady lotów dla dronów (bezzałogowych statków powietrznych)
Pilot każdego drona, który nie jest zabawką, musi na terenie Unii Europejskiej posiadać odpowiednie kwalifikacje. Po zaliczeniu kursów i egzaminów pilot otrzymuje odpowiednie dokumenty, które mogą się przydać w przypadku kontroli.
Piloci takich dronów nie potrzebują wykonywać żadnego szkolenia, a jedynie powinni znać instrukcję obsługi drona oraz oczywiście przepisy prawa, bo ograniczenia w lotach dotyczą ich tak samo, jak pilotów cięższych dronów. Zachęcam jednak do wykonania takiego kursu, bo dzięki temu uzyskuje się możliwość wykonywania lotów w pobliżu lotniska. Poza tym mając za sobą szkolenie A1/A3, stajemy się posiadaczami jakiegoś dowodu posiadanych kompetencji jako pilota.
Jeśli jednak pilot takiego drona nie zrobi żadnego szkolenia, to jedynym dokumentem, jakim może się pochwalić, jest potwierdzenie rejestracji operatora.
Piloci dronów o masie od 250 g do 500 g mają obowiązek przejść szkolenie i zaliczyć egzamin teoretyczny szkolenia A1/A3. Dotyczy to także pilotów dronów o masie do 25 kg, którzy będą latać w podkategorii A3. Szkolenie to jest bezpłatne, w formie online i można je aktywować poprzez profil operatora lub pilota na drony.ulc.gov.pl. Szkolenie można powtarzać, choć nie jest wymagające. Pytań jest 40 i do zaliczenia koniecznej jest uzyskanie co najmniej 75% prawidłowych odpowiedzi.
Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu A1/A3 oznacza pojawienie się nowych uprawnień na profilu pilota oraz możliwością pobrania Potwierdzenia zaliczenia szkolenia i zdania egzaminu online w formie pliku PDF, który możemy sobie wydrukować albo zapisać w telefonie, by móc okazać na żądanie odpowiednich służb.
Choć samej podkategorii A2 jeszcze nie ma, to obecnie pilocie dronów o masie od 500 g do 2 kg mogą latać do 50 m w pobliżu ludzi postronnych, jeśli posiadają Certyfikat Kompetencji pilota Bezzałogowego Statku Powietrznego. Aby go uzyskać, należy:
a) przejść szkolenie i egzamin online teoretyczny A1/A3,
b) ukończyć szkolenie praktyczne w trybie samokształcenia,
c) zdać egzamin teoretyczny (min. 75%) w wybranym ośrodku szkoleniowym (forma e-learningu) złożony z 30 pytań.
Piloci latający a kategorii szczególnej w Polsce najczęściej wykonują loty według narodowych scenariuszy standardowych NSTS. Aby mogli wykonywać takie operacje, muszą posiadać dwa dokumenty: certyfikat wiedzy teoretycznej pilota bezzałogowego statku powietrznego wydanego przez ośrodek szkoleniowy oraz potwierdzenie ukończenia szkolenia praktycznego danego scenariusza NSTS-0x. W przygotowaniu do nowych przepisów prawa lotniczego ma się pojawić wzór takiego certyfikatu w formie takiej jak A1/A3 czy A2.
W zależności od scenariusza narodowego pilot musi przejść kurs teoretyczny i praktyczny oraz zdać egzamin praktyczny, tzn. z 80 pytań odpowiedzieć poprawnie na 75%.
Jeśli posiadasz czy to potwierdzenie szkolenia A1/A3, czy Certyfikat kompetencji pilota BSP dla podkategorii A2, kod QR jest ten sam i podaje wszystkie aktualne posiadane przez pilota uprawnienia do lotów BSP.
Najważniejsze to posiadać pliku uzyskane z profilu pilota ULC w telefonie, w którym mamy aplikację Droneradar i używamy go do zgłaszania lotów. Ten telefon wszak będziemy mieli przy sobie na pewno podczas lotów, czyli także wtedy, gdyby pojawiło się żądanie okazania swoich uprawnień.
Dobrze jest też sobie wydrukować takiego PDF. Ja zaproponuje wydruk w formacie dowodu osobistego i przechowywanie ich razem z dronem lub dokumentami.
1 thought on “Szkolenia oraz dokumenty potwierdzające kwalifikacje pilota”